خبرهای مرتبط با فرمانداری

برگزاری گردهمایی فعالان بازرگانی، صنعتی و کشاورزی شهرستان بانه

مهم ترین مشکلات و موانع اقتصادی و بازرگانی شهرستان بانه در گردهمایی بزرگ فعالان بازرگانی، صنعتی و کشاورزی این شهرستان بررسی شد.

ادامه...28 تير 96
بازدید فرماندار بانه از مراکز حمایتی و توانبخشی بهزیستی بمناسبت 25 تیر روز بهزیستی و تامین اجتماعی

فرماندار شهرستان بانه در بازدید از مراکز حمایتی و توانبخشی بهزیستی، فرارسیدن ۲۵ تیر روز بهزیستی را به رئیس و کارکنان اداره بهزیستی این شهرستان تبریک گفت.

ادامه...26 تير 96
فرماندار بانه: ایجاد زیرساخت های، عمرانی، آبادانی و گردشگری مهم ترین رویکرد دولت در شهرستان بانه به منظور افزایش ظرفیت های تولیدی، اشتغال و شکوفایی بیشتر منطقه است.

فلاحی فرماندار بانه در نشست خبری با حضور خبرنگار رسانه های جمعی استان گفت: ایجاد زیرساخت های، عمرانی، آبادانی و گردشگری مهم ترین رویکرد دولت در شهرستان بانه به منظور افزایش ظرفیت های تولیدی، اشتغال و شکوفایی بیشتر منطقه است.

ادامه...21 تير 96
معاون اول رییس جمهور در دیدار با مجمع نمایندگان استان کردستان: مردم کردستان حق بزرگی به گردن ایران دارند/ دولت به دنبال راه چاره برای حل مساله کولبری است؛

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه استان های مرزی کشور با وجود محدودیت های جدی، دارای ظرفیت های بسیاری برای توسعه هستند، گفت: برنامه دولت توسعه متوازن، هماهنگ و جامع کشور است و باید با برنامه ریزی و تلاش ،‌ مشکلات مردم در مناطق مرزی نظیر کردستان را برطرف کنیم.

ادامه...17 تير 96
پروژه جمع آوری فاضلاب محله های حاشیه شرقی شهر بانه (از پل ترخان آباد تا عثمان آباد شامل محله های گلستان، بوستان، دمامه، فرهنگیان)

فرماندار شهرستان بانه و مسولان اجرایی پروژه، امروز شنبه ۱۷ تیر ماه از مراحل اجرایی این طرح بازدید و بر تسریع در تکمیل آن تاکید کردند.

ادامه...17 تير 96

شهرستان بانه

پیش از اسلام طایفه‌ای زرتشتی به نام قه‌قو بر بانه حاكم بودند كه در حمله اعراب و بعداز آن، اختیار دینی‌ها حكومت آن را به دست گرفتند. تا اواسط سده سیزدهم هجری نام اصلی شهر بانه به‌روژه (آفتابگیر) بود و قباله هایی نیز وجود دارد كه در همه آنها مركز بانه قصبه به‌روژه نامیده شده است.بانه این شهر یك بار در قبل از جنگ جهانی اول و بار دیگر در جنگ جهانی دوم دچار آتش‌سوزی شدیدی شد. اكنون گورستان شمال شرقی شهر را بانه كهنه یا كهنه بانه می‌نامند. علت تغییر نام و جابجا شدن محل شهر به واسطه شیوع بیماری‌های وبا و طاعون بود كه هر چند سال یك بار شایع می‌شد و چون بازماندگان، محل اولیه را آلوده می‌پنداشتند، مجدداً در جای دیگری به ایجاد شهر و ده می‌پرداختند.آتش‌سوزی و جنگ‌های قبیله‌ای یكی دیگر از عوامل جابجا شدن محل شهر بود. در بانه آبادی‌هایی به نام‌های نیزه دوكهنه، به روژه كهنه، سیاومه كهنه، آرمرده كهنه، توده كهنه و غیره هم شنیده می‌شود، ولی آبادی‌هایی نیز با همان نام‌ها بدون كلمه كهنه وجود دارد.نام بانه را از كلمه كردی Bon به معنی پشت بام و متأثر از ارتفاعات و نحوه استقرار و موقعیت شهر بانه می‌دانند. ارتفاع هزارو پانصد و بیست و پنج متری شهر از سطح دریا و چشم‌انداز ارتفاعات اطراف آن موجب گردیده است كه مردم برای رسیدن به شهر مسیر زیادی را به طرف سربالایی طی كنند. نام بانه را به معنی خانه (منظور اقامتگاه و آبادی و مسكن است) و اردو (منظور اردوگاه سربازان است) و پادگان (شهر دو قلعه بزرگ داشته) نیز تفسیر كرده‌اند. (ادامه...)