خبرهای مرتبط با فرمانداری

بیعت مجدد مردم شهید پرور بانه با رهبر معظم انقلاب

فرماندار بانه: مردم بانه در انتخابات پیش رو با حضور پرشور پاى صندوق هاى أخذ رأى بار دیگر با رهبر معظم انقلاب هم پیمان شده و بیعت مى كنند.

ادامه...4 ارديبهشت 96
فرمانداربانه: تشویق مردم به پرداخت زكات از طریق كمیته امداد

فلاحی فرماندار بانه دراولین جلسه شوراى زكات درسال جدید برتشویق مردم به پرداخت زكات از طریق كمیته امداد تأكید کرد

ادامه...30 فروردين 96
فرماندار بانه: فكر تولید و اشتغال در مدارس نهادینه شود

فرماندار بانه در اولین جلسه شوراى آموزش و پرورش در سال ٩٦ گفت: فكر تولید و اشتغال باید در مدارس نهادینه شده و فرهنگ سازى شود.

ادامه...29 فروردين 96

شهرستان بانه

پیش از اسلام طایفه‌ای زرتشتی به نام قه‌قو بر بانه حاكم بودند كه در حمله اعراب و بعداز آن، اختیار دینی‌ها حكومت آن را به دست گرفتند. تا اواسط سده سیزدهم هجری نام اصلی شهر بانه به‌روژه (آفتابگیر) بود و قباله هایی نیز وجود دارد كه در همه آنها مركز بانه قصبه به‌روژه نامیده شده است.بانه این شهر یك بار در قبل از جنگ جهانی اول و بار دیگر در جنگ جهانی دوم دچار آتش‌سوزی شدیدی شد. اكنون گورستان شمال شرقی شهر را بانه كهنه یا كهنه بانه می‌نامند. علت تغییر نام و جابجا شدن محل شهر به واسطه شیوع بیماری‌های وبا و طاعون بود كه هر چند سال یك بار شایع می‌شد و چون بازماندگان، محل اولیه را آلوده می‌پنداشتند، مجدداً در جای دیگری به ایجاد شهر و ده می‌پرداختند.آتش‌سوزی و جنگ‌های قبیله‌ای یكی دیگر از عوامل جابجا شدن محل شهر بود. در بانه آبادی‌هایی به نام‌های نیزه دوكهنه، به روژه كهنه، سیاومه كهنه، آرمرده كهنه، توده كهنه و غیره هم شنیده می‌شود، ولی آبادی‌هایی نیز با همان نام‌ها بدون كلمه كهنه وجود دارد.نام بانه را از كلمه كردی Bon به معنی پشت بام و متأثر از ارتفاعات و نحوه استقرار و موقعیت شهر بانه می‌دانند. ارتفاع هزارو پانصد و بیست و پنج متری شهر از سطح دریا و چشم‌انداز ارتفاعات اطراف آن موجب گردیده است كه مردم برای رسیدن به شهر مسیر زیادی را به طرف سربالایی طی كنند. نام بانه را به معنی خانه (منظور اقامتگاه و آبادی و مسكن است) و اردو (منظور اردوگاه سربازان است) و پادگان (شهر دو قلعه بزرگ داشته) نیز تفسیر كرده‌اند. (ادامه...)