اخبار

فرمانداری بانه

آغاز بهره برداری از کارخانه تولید قارچ دگمه ای در بانه

با حضور فرماندار و مسولان اجرایی شهرستان بانه و جمعی از مسولان سازمان جهاد کشاورزی کردستان از کارخانه تولید قارچ دگمه ای بهره برداری شد.
آغاز بهره برداری از کارخانه تولید قارچ دگمه ای در بانه

در آیین بهره برداری از کارخانه تولید قارچ دگمه ای اکیا تک بانه که با حضور رئیس و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی کردستان، مسولان بانه ای، روحانیان، معتمدین و بخشدار آرمرده، و جمعی از کشاورزان منطقه برگزار شد، فرماندار شهرستان بانه اشتغال ۱۱ هزار خانوار بانه ای به کشاورزی را ظرفیتی ارزشمند برای ارتقاء جایگاه تولید و اشتغال در منطقه ذکر کرد.
محمد فلاحی از سرمایه داران خواست به پشتوانه ۳ رکن اصلی شامل سرمایه، دانش فنی و ظرفیت های تولیدی در بخش کشاورزی، سرمایه گذاری نمایند و انگیزه و علاقه را در نیروی کار روستایی تقویت کنند.
فرماندار بانه با اشاره به اهمیت حضور جمعیت فعال در روستاها، از تدوین برنامه جامع چشم انداز توسعه کشاورزی شهرستان خبر داد.
فلاحی ایجاد پوشش بیمه اجتماعی روستاییان، اختصاص اعتبارات بیشتر برای عمران و خدمات رسانی به روستاهایی که فعالیت های بیشتری در زمینه تولید و اشتغال در حوزه کشاورزی دارند، راه اندازی نمایشگاه دائمی صنایع دستی و شالبافی در شهر آرمرده، حمایت از پرورش دهندگان بز مرخز و تولید کنندگان شال و واگذاری تسهیلات بدون بهره جهت ایجاد زیرساخت های پرورش بز مرخز، گلازنی، ایجاد چاه های آب و تغییر کاربری اراضی را از جمله برنامه های دولت در راستای توسعه کشاورزی، صنایع دستی و اشتغال پایدار روستایی در شهرستان بانه به ویژه بخش آرمرده ذکر کرد.
در این مراسم همچنین سپری معاون سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، عبداله فرجی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان کردستان، مهندس کریم شریفی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بانه و موسی زاده سرمایه گزار این طرح نیز در سخنان جداگانه ای به بیان مطالب و دیدگاه های خود در زمینه توسعه کشاورزی، حمایت و تامین آتیه کشاورزان و رفع موانع پیش رو پرداختند.
شایان ذکر است پروژه کارخانه تولید قارچ دگمه ای "اکیاتک" در زمینی به مساحت ۵۷۸۰ متر مربع و سطح زیر کشت ۲۰۶۰ متر مربع احداث شده است.
برای اجرای این پروژه در مجموع ۱۹ میلیارد و ۷۶۰ میلیون ریال هزینه شده است که ۱۵ میلیارد و ۷۶۰ میلیون ریال آن تسهیلات بانکی و ۴ میلیارد ریال نیز از محل آورده شخصی مصطفی موسی زاده سرمایه گذار بانه ای تامین شده است.
اشتغالزایی مستقیم این کارخانه ۳۰ نفر است و با راه اندازی قسمت بسته بندی، به طور مستقیم و غیر مستقیم برای ۱۰۰ نفر دیگر هم شغل ایجاد شده است.بازدید [ 281 ]
برچسب ها