اخبار سایت قدیم

معاون اول رییس جمهور در دیدار با مجمع نمایندگان استان کردستان: مردم کردستان حق بزرگی به گردن ایران دارند/ دولت به دنبال راه چاره برای حل مساله کولبری است؛

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه استان های مرزی کشور با وجود محدودیت های جدی، دارای ظرفیت های بسیاری برای توسعه هستند، گفت: برنامه دولت توسعه متوازن، هماهنگ و جامع کشور است و باید با برنامه ریزی و تلاش ،‌ مشکلات مردم در مناطق مرزی نظیر کردستان را برطرف کنیم.
معاون اول رییس جمهور در دیدار با مجمع نمایندگان استان کردستان:  مردم کردستان حق بزرگی به گردن ایران دارند/ دولت به دنبال راه چاره برای حل مساله کولبری است؛
شنبه 17 تیر سال 1396
دکتر اسحاق جهانگيري عصر امروز شنبه ۱۷ تير ماه ۹۶ در ديدار با مجمع نمايندگان استان کردستان، با اشاره به سوابق تاريخي و نقش آفريني کردستان در صيانت از مرزهاي کشور و حضور معنادار در عرصه هاي مختلف نظير انتخابات رياست جمهوري، اظهارداشت: مردم استان کردستان حق بزرگي به گردن ايران دارند و با وجود همه مشکلات حضوري گسترده،‌آگاهانه و معنادار در پاي صندوق هاي راي داشتند که اين موضوع عظمت مردم کردستان را نشان مي دهد.
وي ضمن تشکر از مشارکت همه جانبه و اعتماد بالاي استان کردستان به دکتر روحاني براي ادامه مسير،‌ گفت: اميدوارم مسايل اين استان نظير ايجاد راه هاي روستايي و توسعه صنعتي و کشاورزي در چارچوب اجراي سند توسعه کردستان هرچه سريعتر مرتفع شود.
معاون اول رييس جمهور با تاکيد بر اينکه زيبنده جمهوري اسلامي نيست که پس از گذشت نزديک به چهل سال از عمر انقلاب هنوز محروميت در بخش هايي از کشور وجود داشته باشد،‌گفت: به عنوان معاون اول رييس جمهور پيگير رفع موانع توسعه استان بر اساس سند توسعه کردستان خواهم بود تا مردم شريف اين استان شاهد اتفاقات خوبي در آينده باشند.
دکتر جهانگيري با بيان اينکه تمام قول هايي که در سفر رييس جمهور به استان داده شده محقق خواهد شد،‌ گفت: مسايل قومي ، سياسي و مذهبي نبايد مانعي بر سر حل مشکلات کشور و نيازهاي مردم باشد.
وي با يادآوري محدوديت هاي مالي دولت براي توسعه عمراني، خواستار تشريک مساعي استاندار و نمايندگان کردستان براي فراهم کردن زمينه هاي حضور بخش خصوصي به منظور توسعه صنعتي بويژه ايجاد صنايع تبديلي به منظور اشتغالزايي و ايجاد ارزش افزوده بيشتر براي کشاورزان شد.
معاون اول رييس جمهور ايجاد زيرساخت هايي نظير تکميل راه آهن تهران- همدان - سنندج را وظيفه دولت دانست و گفت: با خريد هواپيماهاي جديد تعداد پروازها به مرکز استان افزايش خواهد يافت.
دکتر جهانگيري با بيان اينکه داشتن مرز مشترک با کشور همسايه مي تواند به کانون خوبي براي توسعه استان تبديل شود،‌تصريح کرد: "دولت اميدوار است تا تصويب منطقه آزاد بانه و مريوان در مجلس شوراي اسلامي بخشي از مسايل مرزي در کردستان حل و فصل شود."
وي سپس به موضوع کولبري در استان اشاره کرد و با ابراز تاسف از رواج اين شغل طاقت فرسا به دليل مشکلات معيشتي،‌ اظهار داشت: ديدن تصاوير مردم منطقه که براي امرار معاش از طريق کولبري بارهاي سنگين و حجيمي را بردوش حمل مي کنند دردآور است و بايد براي کمک به آنها چاره اي انديشيده شود.
دکتر جهانگيري با تاکيد بر اينکه استاندار و نمايندگان مجلس بايد براي ساماندهي و حل و فصل اين موضوع طرح هايي نظير ايجاد بازارچه هاي مرزي ارايه کنند، گفت:‌ دولت براي حل اين مساله از ايده ها و طرح هاي جايگزين و حتي کمک مادي به منظور برطرف کردن نيازهاي اين قشر از جامعه حمايت مي کند تا کولبري به عنوان يک شغل از حيات اجتماعي کردستان رخت بربندد.
همچنين هريک از نمايندگان استان کردستان بطور جداگانه ديدگاه ها، دغدغه ها و پيشنهادهاي خود درباره سند توسعه کردستان، آسيب هاي اجتماعي ، بيکاري ،‌ساماندهي وضعيت کولبران، ضرورت تقويت پايه هاي وفاق ملي، استفاده از نخبگان همه اقوام و مذاهب در مديريت کلان کشور براي توسعه، ايجاد و تجهيز جاده هاي مواصلاتي و روستايي، راه اندازي فضاهاي آموزشي و بهداشتي و تقويت شهرهاي مرزي و تصحيح تعرفه هاي گمرکي بيان کردند.
منبع: پايگاه اطلاع رسانى محسن بيگلري