اخبار

فرمانداری بانه

برای اولین بار در کشور، مبادلات مرزی کالا با کارت الکترونیک مرزنشینان و امکان ترانزیت داخلی کالاها به بازارچه مرزی سیرانبند بانه، عصر امروز با حضور مسؤلان آغاز شد.

با حضور سرپرست مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران، فرماندار شهرستان بانه و رئیس کل گمرک کردستان، برای اولین بار در کشور، مبادلات مرزی کالا به شیوه پیله وری با کارت الکترونیک مرزنشینان و امکان ترانزیت داخلی کالاها به بازارچه مرزی سیرانبند بانه آغاز شد.
برای اولین بار در کشور، مبادلات مرزی کالا با کارت الکترونیک مرزنشینان و امکان ترانزیت داخلی کالاها به بازارچه مرزی سیرانبند بانه، عصر امروز با حضور مسؤلان آغاز شد.

با آغاز این طرح از این پس اقسام مختلفی از کالاهای وارداتی به جز کالاهای فصلی و یا دارای نمایندگی در ایران، پس از اخذ تأییدیه های گمرکی، بهداشتی استاندارد و ...، از طریق ترانزیت داخلی به بازارچه مرزی سیرانبند منتقل می شود و با برخورداری از برخی مزایای قانونی و معافیت های مالیاتی، در بازارهای این شهرستان عرضه می شود.
سرپرست مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران در آیین آغاز فعالیت پیله وری از بازارچه سیرانبند گفت: با تمهیدات فراهم شده و ابلاغ مصوبه دولت به ریاست کل گمرکات کردستان، از امروز مبادلات مرزی پیله وری به عنوان اولین بازارچه محل اجرای مصوبه دولت در سیرانبند بانه آغاز شد و به تدریج با ایجاد زیرسامانه ها و زیرساخت های لازم در دیگر بازارچه های مرزی سایر استان ها هم شروع خواهیم کرد.
علی معقولی مبلغ مصوب برای اعطای سود بازرگانی به مرزنشینان را 900 میلیارد تومان برای فعالان بازارچه های 4 استان مرزی در کشور ذکر کرد و افزود: به مرزنشینان دارای کارت الکترونیک، ماهانه 500 هزار تومان اعطا می شود؛ به عبارت دیگر برای افرادی که اسامی آنها از طریق سامانه های وزارت کشور ثبت، تأیید و به گمرک اعلام شده است، به ازای کالاهایی که از بازارچه سیرانبند به شیوه پیله وری و با استفاده از کارت الکترونیک مرزنشینی ترخیص می کنند، ماهانه 500 هزار تومان در سود بازرگانی تخفیف لحاظ خواهد شد.
معقولی مزایای خاص اجرای این طرح که در واقع مشوق های اصلی مبادلات پیله وری به شمار می رود را عدم ثبت سفارش از یک سو و معافیت کامل 4 درصد مالیات کارت بازرگانی از سوی دیگر نام برد و تصریح کرد با برخورداری از این مزایا، کالاهای وارد شده در سقف تعیین شده نسبت به کالاهای مشابه در دیگر مناطق کشور ارزانتر بوده و این کشش را هم برای پیله وران و هم خریداران ایجاد خواهد کرد.
همچنین سامانه مدیریت پیله وران PIL در بازارچه سیرانبند بانه رونمایی شد و بازارگانان از فردا چهارشنبه نهم اسفند ماه می توانند کالاهای خود را از طریق ترانزیت داخلی به این بازارچه منتقل و پیله وران مرزنشین با برخورداری از مزایای یادشده ترخیص نمایند.

 بازدید [ 237 ]
برچسب ها