اخبار

در چهارمین روز از گرامیداشت هفته دولت

برگزاری اولین جشنواره استانی انگور در شهرستان بانه

برگزاری اولین جشنواره استانی انگور در شهرستان بانه

در این جشنواره که پیش از ظهر سه شنبه پنجم شهریورماه 98 با حضور امام جمعه موقت بانه، جمعی از مدیران کل استان، اعضای شورای اسلامی و شهردار بانه، مسئولان محلی، جمع زیادی از کشاورزان و بهره برداران بانه و شهرستان های مختلف استان، اعضای انجمن های صنفی کشاورزی در کردستان، کارگزاری های بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، و جمع زیادی از خانواده ها و علاقمندان بانه ای برگزار شد، سرپرست فرمانداری شهرستان بانه با اشاره به ظرفیت های مهم کشاورزی در این شهرستان گفت: کشاورزی شهرستان بانه نیازمند توجه ویژه همه مسؤلان است.

مهندس محمد امین زاده افزود: با توجه به رونق مبادلات مرزی در بانه طی دو دهه اخیر، بخش کشاورزی بانه مورد بی مهری قرار گرفته است و باتوجه به تغییرات ایجاد شده در زمینه فعالیت های مرزی، فعالیت بخش کشاورزی در بانه نیازمند نگاه ویژه است و ضرورت دارد پرداخت تسهیلات کم بهره به کشاورزان در اولویت قرار گیرد.

امین زاده تصریح کرد: در یکسال گذشته ۱۵ میلیارد ریال برای اجرای طرح های آبیاری نوین در بانه هزینه شده و بیش از ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان زیر پوشش سیستم های نوین آبیاری قرار گرفته است.

وی در ادامه گفت: رسمی شدن مرز سیرانبند یکی از مهم ترین مطالبات مردم بانه است و تلاش‌های زیادی برای این امر در دولت انجام شده است.

سرپرست فرمانداری و رئیس شورای کشاورزی شهرستان بانه خاطرنشان کرد: منطقه ویژه اقتصادی بانه نیز پیشانی اقتصاد استان است و تاکنون ۲۰۰ میلیارد ریال برای اجرای پروژه های های این منطقه هزینه شده که در آینده نزدیک به بهره برداری می‌رسد./ایرنا

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان هم در این جشنواره از توزیع ۷۵۰ هزار قلمه ریشه‌دار انگور در بین باغداران کردستانی خبر داد.

خالد جعفری اظهار داشت: در راستای طرح توسعه باغات در استان کردستان، امسال ۱۷۰۰ هکتار باغات نو اجرا شده است.

وی با بیان اینکه ۱۶ هزار هکتار از باغات استان آبی و ۳۴ هزار هکتار به صورت دیم است، اضافه کرد: بخش کشاورزی مهمترین بخش است که در هر شرایط تداوم دارد و باعث تحول اقتصادی می‌شود.

جعفری افزود: رونق و توسعه بخش کشاورزی استان نیازمند تزریق ۳۲۰۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض و ۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات است که پرداخت تسهیلات با همکاری بانک کشاورزی در حال انجام است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در این راستان به متقاضیان طرح توسعه باغات، زمین و تسهیلات کم بهره پرداخت می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بانه هم در بخشی از این جشنواره گفت: سالانه ۹ هزار تن انگور در بانه تولید می‌شود که ۲ هزار تن آن برای مصرف اهالی و ۷ هزار تن نیز برای فرآوری در بازار عرضه می شود.

شریفی اظهار داشت: ۱۸۵۰ هکتار از اراضی شهرستان به تاکستان‌های انگور اختصاص یافته که زمینه درآمدزایی بیشتر برای باغداران را فراهم کرده است.

وی افزود: زمین های شیب دار بانه برای توسعه باغات انگور مناسب است و بخشی از اراضی ملی که فاقد پوشش جنگلی است، در قالب توسعه باغات به بهره برداران محلی واگذار می‌شود.

شریفی گفت: ایجاد کانال‌های بازار یابی و بازار رسانی، توسعه صنایع تبدیلی و سرد خانه ای زمینه را برای صادرات این محصول فراهم می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بانه گفت: وجود بوته ها وحشی نر و ماده انگور در روستاهای تاژان و تاژبان بیانگر سابقه ۲ هزار ساله وجود انگور در این شهرستان است.

گفتنی است در حاشیه اولین جشنواره استانی انگور در شهرستان بانه نمایشگاهی نیز حاوی میوه و فرآورده های طبیعی و ارگانیک تولید شده در باغات و تاکستان های استان کردستان و شهرستان بانه، دستاوردهای شرکت های خدمات کشاورزی، سموم و کودهای بیولوژیک، بذر و نهاده های کشاورزی، ادوات و تجهیزات آبیاری و ... در معرض دید شرکت کنندگان و علاقمندان قرار گرفت.

 

بازدید [ 203 ]
برچسب ها