اخبار بخشداری ها

فرمانداری بانه

تأسیس و راه اندازی کتابخانه عمومی «ریژگه» دهستان شوی به همت خیر تهرانی و انجمن فرهنگی «حامی»

به همت خیر تهرانی و انجمن حمایت از توسعه فضاهای آموزشی و فرهنگی «حامی»، بهره برداری از کتابخانه عمومی «ریژگه» دهستان شوی در بخش مرکزی شهرستان بانه آغاز شد.
تأسیس و راه اندازی کتابخانه عمومی «ریژگه» دهستان شوی به همت خیر تهرانی و  انجمن فرهنگی «حامی»

این کتابخانه در فضایی با زیربنای 50  متر مربع از ساختمان دهیاری و با صرف 130 میلیون ریال از محل کمک های نیک اندیشانه خانواده زنده یاد «حسن رستمی» -دانش آموخته تهرانی- و به همت انجمن حمایت از توسعه فضاهای آموزشی و فرهنگی «حامی»تأسیس و راه اندازی شده است.
در نخستین مرحله از فعالیت این مرکز فرهنگی که با استقبال گرم اهالی و دانش آموختگان این روستا روبرو شده است، 1700 جلد کتاب در 1500 عنوان شامل موضوعات ادبی (رمان، شعر و ادبیات کودک) به زبان های کردی و فارسی، تاریخی، تربیتی، علوم پایه، کودک و نوجوان و آموزشی، و همچنین کتاب، قفسه، میز مطالعه، رایانه، میز کتابدار، صندلی و بازی های فکری کودکان پیش دبستانی و دبستانی نیز فراهم شده است و علاقمندان در روستای شوی و آبادی های اطراف می توانند ضمن امانت گرفتن کتب و منابع موجود، از فضای مطالعه و لوازم یاد شده هم استفاده کنند.
در مراسم باشکوهی که شامگاه جمعه سوم آذر ماه به مناسبت ماه میلاد نبی مکرم اسلام (ص) و آغاز بهره برداری از این کتابخانه به روز و مجهز در مسجد دهستان شوی برگزار شد، «خانم فرح حق نژاد» مسؤل امور کتابخانه های غرب کشور انجمن حامی با اشاره به رسالت و اهداف صرفاً فرهنگی و آموزشی این نهاد مردمی در مناطق کم برخوردار کشور گفت: « این انجمن از زمان تأسیس در سال 81 تاکنون، 23 مدرسه و 4 کتابخانه مجهز در مناطق دورافتاده و کم برخوردار کشور احداث نموده و 50 باب کتابخانه عمومی و 53 کوله کتاب (کتابخانه های سیار گردشی) نیز غالباً در مناطق روستایی تجهیز نموده است که احداث دبستان مسعود احمدی روستای نجنی علیا در سال 82  و کتابخانه عمومی آلوت در سال 95  هر دو در بخش نمشیر و تأسیس کتابخانه عمومی روناکی دهستان سبدلو در سال 90  در بخش مرکزی، از این آثار ماندگار و فاخر در شهرستان بانه به شمار می رود».
مهندس محمد امین صبوری بخشدار مرکزی بانه هم در این مراسم با اشاره به پیشینه غنی اسلامی و فرهنگی ساکنان دهستان شوی از گذشته تاکنون، علاقمندی و رشد و پویایی فرهنگی ساکنان، دانش آموختگان و نخبگان این روستا را دلیل پیگیری و راه اندازی کتابخانه و مراکز فرهنگی جدید ذکر کرد.  
عثمان رفاعی مسؤل نمایندگی انجمن حامی در شهرستان بانه هم گفت: «علاوه بر راه اندازی اولیه کتابخانه های عمومی، شارژ و تزریق کتب و منابع جدید و تهیه بسته های آموزشی برای دانش آموزان در مهرماه هرسال نیز، از جمله حمایت های مستمر انجمن از فضاهای فرهنگی راه اندازی شده و فعالیت های این عرصه است».
وی همچنین از راه اندازی کتابخانه عمومی روستای خوری آباد از توابع بخش ننور شهرستان بانه تا تا پایان امسال توسط انجمن حامی شاخه بانه خبر داد.
در ادامه این مراسم که در میان استقبال و شور و شوق فعالان و علاقمندان فرهنگ دوست به ویژه جوانان روستای شوی برگزار شد، ادیبان، شاعران و نویسندگانی از استان آذربایجان غربی و شهرستان بانه از جمله سعید نجاری (ماموستا ئاسو)، امین گردیگلانی، سید ایوب حسینی (سوران)، کریم دافعی (ک د آزاد) و مهندس محمد محمودی اشعار و آثار ادبی و خود را قرائت نمودند.
معصومه وطنی، علی عبید، امیرحسین روستا و غزل دستوری از انجمن مرکزی حامی، صدرالدین محقق سردبیر اجتماعی روزنانه شرق و زهره عبداله زاده خیر کتابخانه ساز از مهاباد هم از جمله مهمانان ویژه این مراسم بودند.
گفتنی است اعضای انجمن حمایت از توسعه فضاهای آموزشی و فرهنگی «حامی» در سفر دو روز گذشته خود به استان های آذربایجان غربی و کردستان، سه کتابخانه عمومی در روستاهای «لج» و «ئه گری قاش» مهاباد و «شوی» بانه راه اندازی نموده است.
تأسیس کتابخانه های «کوله کتاب» ویژه مناطق کم جمعیت و پراکنده نیز از دیگر اقدامات و ابتکارات این انجمن در بخش مرکزی شهرستان بانه است که در قالب آن 10 کوله با مرکزیت دهستان «شوی» هر کدام شامل 134 عنوان و جلد کتاب به صورت گردشی در اختیار ساکنان فرهنگ دوست روستاهای تابعه قرار می گیرد.

 

بازدید [ 1386 ]
برچسب ها