اخبار

فرمانداری بانه

تکریم و معارفه شهردار بانه

در چهارمین جلسه شورای اداری شهرستان بانه، از خدمات 3 ساله «بابک رستم پور» قدردانی و «وریا وثوقی» به عنوان شهردار بانه منصوب شد.
تکریم و معارفه شهردار بانه


معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان در این نشست گفت: «مدیریت موفق شهرداری ها، نیازمند برخورداری از امکانات، منابع مالی و مشارکت شهروندان است».
مهندس امیر قادری تصریح کرد: «مدیریت موفق در شهرداری ها مستلزم داشتن اختیارات کافی، منابع مالی قوی و مشارکت عمومی شهروندان است و شهرداری ها و شوراها باید زمینه این مهم را فراهم کنند».
وی اضافه کرد: «شهرداری عرصه بسیار مهمی در مدیریت شهری است و با توجه به ماهیت ذاتی آن، که نهادی عمومی محسوب می شود، کار کردن در آن بسیار مهم و حساس است».
وی با باین اینکه امروزه شهرها با گذشته تفاوت اساسی یافته اند و اکنون مدیریت شهری از پیچیدگی خاصی برخوردار است، دلیل آن را وجود شهروندان با فرهنگهای مختلف عنوان کرد و گفت: « ساکنان شهرها با فرهنگ های گوناگون در یک سکونتگاه به نام شهر زندگی می کنند و این کار مدیریت شهری را دشوار می کند».
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان تصریح کرد: «در کنار توسعه شهری، امکانات، تجهیزات و تأسیسات شهری نیز تفاوت پیدا می کند و مسئولان مدیریت شهری باید خود را به روز کنند تا خدمات مطلوب به شهروندان ارائه دهند».
مهندس قادری مدیریت موفق شهرداری ها را نیازمند برخورداری از امکانات، منابع مالی و مشارکت شهروندان دانست و گفت: «شوراها باید شرایط این امر را فراهم آورند».
وی با بیان اینکه در برخی موارد نیز نیازمند تغییر قانون هستیم، تأکید کرد: «اگر در کشور شوراهای شهر یکپارچه و موفق عمل کنند، اختیاراتی که از شهرداری ها جدا و به سایر دستگاه ها واگذار شده است، در دل شهرداری و مدیریت شهری قرار خواهد گرفت و عرصه مدیریت شهری در شهرداری ها متمرکز خواهد شد».
معاون عمرانی استاندار کردستان با اشاره به اینکه عرصه مدیریت شهری ارتباط مستقیمی با مردم دارد، افزود: «زمانی جمعیت شهرنشین 30 درصد و روستانشین 70 درصد بود و امروز این نسبت بالعکس شده است».
قادری ادامه داد: «اگرچه هنوز نسبت به شاخص های آماری کشوری، جمعیت روستایی کردستان بیشتر است، اما روند شهرنشینی در حال افزایش است و از این رو مدیریت شهری نیازمند تغییرات اساسی است».

وی در ادامه شهر بانه را دارای شرایط خاصی عنوان کرد و گفت: «ساخت و ساز غیرمجاز امروزه در برخی شهرها وجود دارد و حریم شهرها و اراضی کشاورزی که نقش مهمی در تولید دارند، در معرض تهدید قرار گرفته اند، از این رو برای جلوگیری از این خطر و حفظ این منابع برای نسل های آینده، باید با ساخت و سازهای غیرمجاز مقابله شود».
معاون عمرانی استاندار کردستان با تأکید بر اینکه قانون، جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز را جزو وظایف شهرداری قرار داده است، گفت: «مدیریت جامع و کامل این مسئله نیازمند یکپارچگی و همکاری همه دستگاه ها است و دولت آماده حمایت همه جانبه از شهرداریها و شوراهای اسلامی است». 
وی در پایان از تلاش های نماینده مردم بانه و سقز در مجلس شورای اسلامی (در راستای پیگیری امورات عمرانی استان)، و همچنین پیگیری ها و اقدامات فرماندار شهرستان بانه و شهردار پیشین بانه هم قدردانی و برای شهردار جدید آرزوی موفقیت کرد.
فرماندار شهرستان بانه هم در چهارمین نشست شورای اداری این شهرستان، با اشاره به طرح های مهم عمرانی، اقتصادی و تجاری اخیر در شهرستان بانه، آغاز آماده سازی منطقه ویژه اقتصادی بانه را یادآور شد و اتمام این طرح عظیم را از ظرفیت های مهم اقتصادی و توسعه تجارت و صادرات در منطقه توصیف نمود.
محمد فلاحی ایجاد تحول در رویکردهای شهرداری و تغییر در نگرش و ذهنیت شهروندان را دو لازمه مهم در پیشبرد اهداف مدیریت کارآمد شهری عنوان کرد و گفت: «خدمات جامع شهری مختص یک فرد و گروه نیست، بلکه شهرداری باید در تسهیم عادلانه امکانات و خدمات به شهروندان نقش مهم و اساسی ایفا کند».
فرماندار بانه افزایش 5 درصدی جمعیت شهر بانه از سال 90 تا 95 را یادآور شد و خاطر نشان کرد هم اکنون در شهر بانه با 110 هزار نفر جمعیت، بخش زیادی ساکن مناطق و محله های حاشیه ای هستند و این وظیفه شهرداری و شورای اسلامی را در خدمات رسانی مطلوب به محله های حاشیه شهر بانه سنگین تر می کند».
وی با اشاره به تخصیص 29 درصد از اعتبارات طرح توسعه متوازن منطقه اي، اظهار داشت: «27 میلیارد ریال از این اعتبارات جهت کمک به پیشبرد پروژه های عمرانی شهری، در اختیار شهرداری قرار می گیرد».
وی اجراي قانون، شفافيت در عملكردها و جلب اعتماد مردم را از الزمات شهرداري در راستاي ارايه خدمات بيشتر به مردم شريف بانه ذكر كرد و از شهردار جدید بانه خواست ضمن مبنا قرار دادن قانون همه امور، اتمام پروژه های نیمه تمام،  تعریف منابع پايدار درآمدزا،  و توسعه فضاهای سبز  و امکانات تفرجگاهی را مدنظر قرار دهند.
فرماندار شهرستان بانه در ادامه، با اشاره به ابقای آقایان «ابراهیم حیدری» شهردار کانیسور و «خالد عزیززاده» شهردار آرمرده، برای آنان در ادامه مسیر خدمت و فرصت تلاش، آرزوی موفقیت نمود.
 گفتنی است در این مراسم از خدمات و اقدامات «بابک رستم پور» شهردار پیشین بانه قدردانی و «وریا وثوقی» به عنوان شهردار جدید بانه معرفی شد.

 

بازدید [ 1846 ]
برچسب ها