اخبار

فرمانداری بانه

دریاچه طبیعی آلوت در شهرستان بانه، برای اولین بار، میزبان 11 هزار قطعه بچه ماهی شد.

در راستای اجرای سیاست های سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال»، امروز 11 هزار قطعه بچه ماهی پرورشی در دریاچه طبیعی روستای «آلوت /Alot/» از توابع بخش «نمشیر» در شهرستان بانه رها شد.
دریاچه طبیعی آلوت در شهرستان بانه، برای اولین بار، میزبان 11 هزار قطعه بچه ماهی شد.

فرماندار شهرستان بانه در تیرماه سال جاری، طی بازدید از چند طرح عمرانی منطقه و دیدار با اهالی روستای آلوت، از دهیار و ساکنان روستا خواسته بود با بهره گیری از این موهبت خدادادی، در زمینه پرورش ماهی به منظور ایجاد اشتغال و دستیابی به تولید پایدار اقدام کنند و امروز با تحقق این امر، علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم برای 6 نفر از اهالی روستا، بالغ بر 8 تن به ظرفیت تولید آبزیان در این شهرستان افزوده خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بانه گفت: «این ماهی ها از نوع گرمابی و شامل 4 گونه «فیتوفاک»، «بیک هد»، «کپور» و «آمور علف خوار» است که دوره رشد و پرورش آنها 9 ماه است.
مهندس کریم شریفی با قدردانی از پیگیری های فرماندار شهرستان بانه و حمایت های مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، افزود: «برای خرید این تعداد بچه ماهی 100 میلیون ریال از اعتبارات مدیریت جهاد کشاورزی هزینه شده و پرورش، مراقبت و صید آن توسط دهیاری روستای آلوت با مشارکت یکی از اهالی روستا و زیر نظر کارشناسان امور دام و شیلات جهاد کشاورزی انجام می شود و در مجموع برای 3 نفر به طور مستقیم شغل ایجاد می شود».
وی سازگار بودن گونه های یاد شده با اقلیم منطقه و اکوسیستم دریاچه را از مهم ترین پتانسیل های موجود برشمرد و خاطر نشان کرد: «با توجه به حجم و مساحت قابل توجه آب این دریاچه، انتظار می رود سهم قابل توجهی در افزایش تولید و عرضه ماهی و آبزیان در شهرستان بانه داشته باشد».

گفتنی است دریاچه طبیعی آلوت به مساحت تقریبی 5 هزار متر مربع و 10 متر عمق، یکی از جاذبه های زیبای گردشگری و اکوسیستمی کوچک اما متنوع و غنی در شمال غربی روستای  مرزی آلوت در بخش نمشیر شهرستان بانه است.

 

بازدید [ 1501 ]
برچسب ها