اخبار

فرمانداری بانه

در همایش «وقف و جامعه قرآنی»، از واقفان خیراندیش و فعالان عرصه نشر وقف در شهرستان بانه تجلیل شد.

در همایش «وقف و جامعه قرآنی»، از واقفان خیراندیش و فعالان عرصه نشر وقف در شهرستان بانه تجلیل شد.

در این همایش که با حضور جمع زیادی از واقفین، معتمدین، ائمه جماعات و خادمان مساجد، مسؤلان و فرماندهان نظامی و انتظامی شهرستان بانه برگزار شد، فرماندار این شهرستان وقف را سنت حسنه و ماندگاری ذکر کرد که نبی مکرم اسلام (ص) به آن توصیه اکید فرموده و بسط و توسعه وقف در جامعه را نیازمند اقدامات فرهنگی و معرفی زمینه ها و نیازمندی های موجود ذکر کرد.
محمد فلاحی اطلاع رسانی و شفاف سازی از نحوه صرف درآمد موقوفات در مسیر نیات واقفان را یادآور شد و بر معرفی نیات مختلف وقف و تنوع بخشی به نیات واقفان در امورات خیریه، عام المنفعه و پوشش بیشتر نیازهای اجتماعی موجود از جمله درمانی، بهداشتی، آموزشی، ایتام، زنان سرپرست خانوار، دانشجویان و دانش آموزان کم بضاعت و بیماران خاص تأکید نمود.
فرماندار شهرستان بانه در ادامه با تسلیت جانباختن تعدادی از هموطنانمان در حادثه دلخراش زلزله استان کرمانشاه، خاطرنشان کرد: «اینجانب تشکر قلبی خود را از حضور و آمادگی کم نظیر مردم مهرورز و نیکوکار منطقه در زمینه جمع آوری و ارسال انبوه کمک های مردمی ابراز نموده و از تلاش و آمادگی همه انجمن ها، نهادها، ادارات امدادی و کمک رسان به ویژه جمعیت هلال احمر این شهرستان ابراز می نمایم».
در این همایش که پیش از ظهر امروزدر مجتمع فرهنگی-هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بانه برگزار شد، ماموستا جمال کریمی امام جمعه موقت بانه هم در سخنانی به اهمیت و جایگاه وقف از دیدگاه اسلام و نقش آن در تأمین و اداره امور مساجد، مدارس، حمایت های اجتماعی از محرومان و مستمندمان و امورات خیریه پرداخت و روحیه نیک اندیشی و گستردگی فرهنگ وقف در میام ساکنان این خطه را ستود.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بانه هم در این همایش از تغییر کاربری 5 هزار متر مربع از اراضی موقوفه این شهرستان در راستای بهره وری هر چه بیشتر از اراضی در 8 ماه نخست امسال خبر داد و گفت: «تغییر کاربری این مقدار زمین تا کنون در شهرستان بانه بی سابقه بوده است».
آرمان شریفی تصریح کرد: «در راستای بهره وری هر چه بیشتر از موقوفات، 20 واحد مسکونی و 4 واحد تجاری در این اراضی احداث خواهد شد».
وی همچنین از تنظیم 400 سند اجاره موقوفات مسکونی و تجاری در 6 ماهه نخست امسال در بانه خبر داد و گفت: «تنظیم این تعداد اجاره نامه، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 30 درصد رشد داشته است».
در ادامه این مراسم گروه های دف نوازی به اجرای برنامه های معنوی و مولودی خوانی پرداختند و در پایان با اهدای لوح یادبود و هدایایی از نیات خیراندیشانه واقفان و فعالان عرصه وقف و ترویج این سنت پسندیده تجلیل شد.

گفتنی است هم اکنون در شهرستان بانه 281 موقوفه و 1670 رقبه وجود دارد و از این تعداد 186 موقوفه و 1324 رقبه دارای درآمد هستند که درآمد حاصل از این موقوفات، صرف نیات واقفین می شود و بیشترین نیات مربوط به هزينه ها و امورات مساجد می باشد.
همچنین مهم ترین موقوفات شهرستان بانه، موقوفه «کرده نام» با 20 هزار متر مربع و 180 رقبه تجاری و مسکونی؛ موقوفه «حاج عبدالله ابراهیمی» به مساحت 60 هزار متر مربع دارای 142 رقبه مسکونی و تجاری و رقبه «بنفشه نام» به مساحت 42 هزار متر مربع و 110 رقبه مسکونی و تجاری می باشد.

 

بازدید [ 577 ]
برچسب ها