اخبار

در راستای افزایش و توسعه زنبورستان ها در شهرستان بانه،

۲۴ کلونی زنبور عسل به بهره‌برداران بانه ای واگذار شد

۲۴ کلونی زنبور عسل به بهره‌برداران بانه ای واگذار شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بانه گفت: در قالب طرح توسعه زنبورستان ها در روستاهای دارای شرایط مناسب، صبح امروز ۲۴ کلونی زنبور عسل به ارزش ۱۰۰ میلیون ریال به بهره برداران روستاهای هفتاش و بیاندره از توابع بخش ننور شهرستان بانه واگذار شد.

 مهندس کریمی شریفی تأکید کرد: از زمستان سال گذشته تا خرداد ماه امسال ۲۴ بهره‌بردار در روستاهای یاد شده پس از سپری کردن دوره های آموزشی زنبورداری و کسب مهارت پرورش و نگهداری زنبور عسل، موفق به دریافت گواهینامه مهارتی و بهره مندی از مزایای آن شده‌اند.

  شریفی تصریح کرد: در این راستا و به منظور تشویق و حمایت از افراد آموزش دیده، مدیریت جهاد کشاورزی یک کندوی پرورش زنبور عسل در اختیار هر کدام از بهره‌برداران قرار می‌دهد تا در صورت تمایل و توان پرورش، بهره برداران اشتغال در این زمینه را ادامه و توسعه دهند تا به بهره‌وری مطلوب جهت مصارف خود روستاییان برسند و یا محصول مازاد بر نیاز خود را در بازارهای موجود عرضه کند.

سلیمانی از کارشناسان اداره تولیدات دامی جهاد کشاورزی بانه هم با اشاره به نحوه زندگی زنبور عسل به ویژه زنبورستان های صنعتی و کوچک دادن جمعیِ کلونی ها از نقطه ای به نقطه دیگر در فصل های مختلف، به اهمیت این امر در زمینه افزایش بهره وری گل ها و گیاهان، فواید زیست محیطی، تقویت اکوسیستم و حفظ و گسترش فضای سبز پرداخت.

 گفتنی است پرورش و نگهداری زنبور عسل که در گذشته به شیوه‌های سنتی با بهره‌وری کم و تنها مبتنی بر تولید عسل انجام می ‌شد، امروزه به صورت صنعتی با بهره‌وری مطلوب انجام می‌شود و شیوه‌های پرورش و بهره وری آن به عنوان یکی از رشته‌های مطرح دانشگاهی تا مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تدریس و جنبه های تخصصی آن از جمله ژنتیک، تلقیح مصنوعی، نوع ملکه، تولید ژل رویال، گردگیری و تولید عسل، به شیوه های پیشرفته و امروزی آموزش داده می شود.

بازدید [ 97 ]
برچسب ها