اخبار

فرمانداری بانه

افزایش ۳۲۱ درصدی صادرات کالا از بازارچه مرزی سیرانبند بانه در سال ۹۶؛

 افزایش ۳۲۱ درصدی صادرات کالا از بازارچه مرزی سیرانبند بانه در سال ۹۶؛

فرماندار شهرستان بانه گفت: در سال ۹۶ بالغ بر ۲۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۲ میلیون دلار، از بازارچه مرزی سیرانبند بانه به کشور عراق صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۴۳ درصد افزایش وزن و بالغ بر ۳۲۱ درصد رشد ارزی داشته است.
محمد فلاحی با اشاره به عوامل مؤثر بر رشد صادرات در سال ۹۶، بهبود نسبی زیرساخت های بازارچه سیرانبند، اعمال بسته های حمایتی توسط دولت، پیاده سازی و راه اندازی سامانه جامع امور گمرکی در بازارچه سیرانبند، تکمیل و اتصال درب ورود و خروج بازارچه به سامانه جامع گمرکی، افزایش ساعات کاری بازارچه، روان سازی صادرات و تسریع در ترخیص محموله های صادراتی میوه و سبزیجات را عوامل اصلی در زمینه افزایش چشمگیر صادرات در سال جاری توصیف کرد.
رئیس اداره گمرک شهرستان بانه هم با اشاره به اهمیت و مزایای ویژه راه اندازی سامانه جامع امور گمرکی، استقرار این سامانه را از این نظر که امکان تکمیل اظهارنامه گمرکی به شیوه الکترونیکی، حذف اسناد کاغذی، کاهش زمان ترخیص کالا و کاهش هزینه های ترخیص را ممکن ساخته، در زمینه رشد قابل توجه صادرات بازارچه بسیار مهم ذکر کرد.
سعید سنجابی در ادامه با برشمردن بیشترین اقلام صادراتی در ۲ سال اخیر، افزود: سیمان، سنگ آهک، کفش، شیشه، محصولات پلاستیکی، ایزوگام، پوکه ساختمانی، محصولات باغی و کشاورزی عمده ترین کالاهای صادراتی در مدت یادشده بوده است.
گفتنی است بازارچه مرزی سیرانبند بانه از سال ۱۳۷۳ کار خود را در زمینه صادرات و واردات کالا آغاز نمود و طی این سال ها، دوره ها و مراحل مختلفی از رونق و رکود را تجربه کرده است؛ اما با رفتن به سمت صادرات کالا و استقرار سامانه گمرکی و توسعه زیرساخت ها، در دو سال اخیر فصل نوینی از رونق اقتصادی و تسهیل در تجارت بازرگانان بانه ای با شمال عراق گشوده شده است.
هم اکنون ۲۰ صادرکننده فعال، روزانه کالاهای خود را پس از تشریفات قانونی از طریق بازارچه سیرانبند بانه به کشور عراق صادر می کنند و بیش از ۶۰۰ نفر کارگر و ۵۵۰ نفر راننده نیز در این بازارچه مشغول فعالیت هستند.

 

بازدید [ 474 ]
برچسب ها