اخبار

سرپرست فرمانداری شهرستان بانه: به منظور افزایش اشتغالزایی و رونق تولیدات کشاورزی، امسال سهم اعتبارات بخش کشاورزی شهرستان بانه ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش می‌یابد

سرپرست فرمانداری شهرستان بانه گفت: به منظور توسعه اشتغال روستایی و رونق بیشتر تولیدات کشاورزی، تلاش می کنیم امسال سهم اعتبارات بخش کشاورزی را از مجموع اعتبارات شهرستان بانه، به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش دهیم.

  سرپرست فرمانداری شهرستان بانه گفت: به منظور توسعه اشتغال روستایی و رونق بیشتر تولیدات کشاورزی، تلاش می کنیم امسال سهم اعتبارات بخش کشاورزی را از مجموع اعتبارات شهرستان بانه، به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش دهیم.

مهندس محمد امین زاده در نشست مدیران نمایندگی‌ها، مسئولان واحدها و کارشناسان جهاد کشاورزی، مدیرعامل تعاونی ها، اعضای تشکل‌ها و نظام صنفی کشاورزی شهرستان بانه، با اشاره به وجود نیروی انسانی فعال و پویا شامل کارشناسان خبره و توانمند و همچنین کشاورزان و سرمایه گذاران این حوزه، بر رونق و توسعه بخش کشاورزی، صنایع تبدیلی و زیر ساخت‌های کشاورزی این شهرستان تاکید کرد.

 مهندس امین زاده با اشاره به افزایش قیمت محصولات و فرآورده های کشاورزی و سودآوری بیشتر فعالیت‌های این بخش، خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم در آینده نزدیک کشاورزی شهرستان بانه را با افزایش تولید و ارتقای کیفیت محصولات، از حالت معیشتی و درآمد محدود خانواده‌های روستایی به سوی رونق اقتصادی و تجاری شدن سوق دهیم.

 سرپرست فرمانداری و رئیس شورای کشاورزی شهرستان بانه در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های مهم انسانی، اقلیمی و پیشینه کشاورزی شهرستان بانه و همچنین وجود بازارچه مرزی سیرانبند، خواستار سرمایه‌گذاری و تقویت زیرساخت‌های لازم به منظور اشتغالزایی، رونق تولید و تبدیل شدن این شهرستان به قطب صادرات کشاورزی توسط فعالان و سرمایه‌گذاران این بخش شد.

در این نشست که سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری و بخشداران شهرستان بانه هم حضور داشتند، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بانه هم با ارائه گزارش مفصلی از عملکرد و اقدامات بخش کشاورزی در سال گذشته، برگزاری ۱۰۷ کلاس آموزشی و ترویجی با شرکت ۲۱۴۷ نفر بهره‌بردار، توزیع ۱۰۵۵ تن انواع کودهای شیمیایی، برداشت ۳۵۰۰ تن سیب‌زمینی از ۹۰ هکتار اراضی زیرکشت این محصول، برداشت ۱۳۰۰ تن گردو از باغات سنتی و مکانیزه، تولید ۱۰ هزار تن گوشت مرغ، ۷۰۰ تن گوشت قرمز و ۹۰۰۰ تن شیر را شاخص‌ترین اقدامات و عملکرد کشاورزی این شهرستان در سال گذشته ذکر کرد.

 مهندس کریم شریفی با اشاره به وجود ۷۲۰۰ بهره‌بردار فعال در بخش کشاورزی شهرستان بانه، به تشریح اقدامات انجام شده در زمینه حفظ نباتات، توسعه باغات، افزایش گلخانه های کوچک و خانگی، احداث مزرعه زعفران و باغات پسته، تغییر ارقام و اصلاح باغات درجه ۲ گردو و پرورش نهال ریشه دار انگور سیاه بومی پرداخت.

 شریفی در ادامه از پرورش ۵۱ هزار راس دام سبک، ۲۰۰۰ راس دام سنگین و فعالیت ۷۷ واحد مرغداری با ظرفیت سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه در شهرستان بانه خبر داد.

 در ادامه این نشست که در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بانه برگزار شد، کارشناسان و فعالان کشاورزی هم به بیان مهمترین نیازها و رفع مشکلات موجود از جمله تداوم همکاری ارزنده بخشداری‌ها با مدیریت و نمایندگی‌های جهاد کشاورزی، ضرورت هدایت اعتبارات به سمت توسعه زیر ساخت‌های کشاورزی، مدیریت منابع آب کشاورزی، سرمایه‌گذاری دولت به عنوان مکمل دانش بومی در زمینه پیشگیری از حوادث طبیعی و سیل در روستاها، افزایش سهمیه سوخت ادوات کشاورزی، تقویت نظارت بر نرخ خدمات کمباین و دیگر ماشین آلات کشاورزی، تخصیص آب برای اراضی شهرستان بانه از دریاچه سد "ویسک" در محدوده شهرستان سردشت، افزایش پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر و همچنین بیمه تامین اجتماعی پرداختند.

بازدید [ 95 ]
برچسب ها