اخبار

فرمانداری بانه

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کردستان: طرح انتقال اضطراری آب سد عباس آباد به شهر بانه، تا دهه مبارک فجر امسال به اتمام و بهره برداری می رسد.

  معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کردستان: طرح انتقال اضطراری آب سد عباس آباد به شهر بانه، تا دهه مبارک فجر امسال به اتمام و بهره برداری می رسد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کردستان در حاشیه بازدید از عملیات اجرایی این طرح، در گفتگو با خبرنگاران رسانه های عمومی افزود:
تأمین آب آشامیدنی شهر بانه همواره یکی از دغدغه ها و نگرانی های اصلی ما بوده و با توجه به کمبود بارش ها و نزولات آسمانی در سال جاری، این نگرانی ها در مورد شهر بانه بیشتر احساس می شد؛ به همین دلیل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان در یک اقدام ابتکاری و فوریتی، آب سد عباس آباد را که در اصل هم با هدف تأمین آب آشامیدنی شهر بانه احداث شده است، به صورت اضطراری انتقال دهند.
مهندس امیر قادری افزود: با اتمام این طرح میزان آب قابل انتقال به شهر بانه به 250 لیتر بر ثانیه می رسد که با نیاز کنونی شهر بانه تقریباً برابری می کند و تا چند سال آینده نیاز این شهر و نگرانی های موجود از نظر تأمین آب آشامیدنی شهر بانه را به کلی برطرف می کند.
وی گفت: آب سد عباس آباد که از طریق این خط و فیلترهای تصفیه اضطراری بویین وارد شبکه شهر بانه می شود، نسبت به آب سد بانه دارای کیفیت بهتری است.
مهندس قادری تصریح کرد: عملیات کنونی انتقال آب سد عباس آباد به شهر بانه موقتی و اضطراری است که به همت شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان اجرا شده و تا دهه مبارک فجر امسال به اتمام می رسد، اما عملیات اصلی و دائمی انتقال آب سد بانه توسط شرکت آب منطقه ای کردستان در دست اقدام است و نزدیک به 50 درصد آن نیز اجرا شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان اعتبار صرف شده برای اجرای طرح انتقال اضطراری آب سد عباس آباد را 60 میلیارد ریال ذکر و خاطر نشان کرد: 30 میلیارد ریال آن از طریق وزارت نیرو و 30 میلیارد ریال هم از محل منابع داخلی شرکت آب و فاضلاب کردستان تأمین شده است.
شایان ذکر است برای اجرای طرح انتقال آب سد عباس آباد به شهر بانه و بازسازی و توسعه تأسیسات قبلی آن، در مجموع 60 میلیارد ریال هزینه شده است.
مهندس محمد حسین محمدی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان هم گفت: عملیات اجرایی این طرح شامل احداث 6.5 کیلومتر خط انتقال جدید، یک باب مخزن ذخیره 5 هزار متر مربعی و افزایش 180 لیتر بر ثانیه به ظرفیت پمپاژ ایستگاه موجود بوده است و با انجام این عملیات، ظرفیت تصفیه و انتقال آب سد عباس آباد به شهر بانه به 250 لیتر بر ثانیه می رسد.
جلال صالحی رئیس اداره آب و فاضلاب شهری بانه هم گفت: تصفیه آب سد عباس آباد به صورت اضطراری توسط 6 دستگاه فیلتر نصب شده در ایستگاه پمپاژ بویین انجام می شود و مراحل تصفیه آب، دقیقاً مشابه همان مراحلی است که در تصفیه خانه اصلی آب سد بانه انجام می شود.

بازدید [ 283 ]
برچسب ها