اخبار

نشست صمیمی جمعی از دانشجویان کشاورزی با سرپرست فرمانداری بانه؛

پژوهشگران جوان، به کمک حفظ و توسعه جنگل های بانه می‌آیند

  پژوهشگران جوان، به کمک حفظ و توسعه جنگل های بانه می‌آیند

سرپرست فرمانداری شهرستان بانه گفت: جنگل‌ها ظرفیت‌های مهم طبیعی، گردشگری و منابع ارزشمند خدادادی در شهرستان بانه هستند و حفظ و صیانت از این منابع وظیفه همه دستگاه‌های اجرایی و مردم است.

مهندس محمد امین زاده شامگاه گذشته در دیدار با جمعی از دانشجویان رشته جنگلداری دانشگاه کردستان با اشاره به محدودیت منابع ملی و ضرورت پاسداشت و حفظ جنگل ها به عنوان بارزترین نمود منابع خدادادی و موهبتی طبیعی، از آمادگی دولت برای حمایت از برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی در راستای صیانت از جنگل‌ها با مشارکت مردم به ویژه روستاییان این شهرستان خبر داد.

 در این نشست صمیمی که در پژوهشکده جنگلها و مراتع زاگرس شمالی برگزار شد، مهندس امین زاده با اشاره به اهمیت ایجاد و توسعه واحدهای دانشگاهی در شهرستان بانه، خاطرنشان کرد: در عین افزایش فضاها و واحدهای آموزش عالی، کیفیت بخشی هم از اولویت های ما در زمینه توسعه علمی است.

 سرپرست فرمانداری شهرستان بانه در ادامه تصریح کرد: در سال‌های گذشته جایگاه تجاری و رونق اقتصادی شهرستان بانه شاید این دیدگاه را به وجود آورده بود که این شهرستان از مسائل علمی و تحقیقاتی دور مانده است، اما وجود ۳۴ هزار دانش‌آموز از جمعیت ۱۵۸ هزار نفری این شهرستان، وجود ۳ واحد دانشگاهی شامل پیام نور، آزاد اسلامی و علمی-کاربردی، و همچنین راه اندازی دانشگاه فنی و حرفه ای در سال تحصیلی پیش رو، گواه روشنی بر تلاش و همت دولت و نخبگان علمی این شهرستان در ارتقای جایگاه علمی بانه به عنوان نگین علم، ادب، فرهنگ و تجارت در کشور بوده است.

دکتر نقی شعبانیان دانشیار جنگلداری، معاون پیشین دانشجویی دانشگاه کردستان و رئیس اسبق دانشکده منابع طبیعی این دانشگاه هم گفت: در اردوی علمی اخیر، ۱۲ نفر از دانشجویان سال آخر کارشناسی جنگلداری دانشگاه کردستان با سفر به شهرستان بانه، در مدت سه هفته به بررسی ظرفیت های جنگلداری در این شهرستان و راه‌های حفظ و صیانت از این منابع خدادادی می‌پردازند.

 شعبانیان خاطرنشان کرد: این دانشجویان در تحقیقات خود جنگل های منطقه "هواره خول" از توابع بخش ننور شهرستان بانه را پایش و ارزیابی می کنند و در پایان یافته های علمی، راهکارها و پیشنهادات خود در زمینه حفظ و توسعه جنگل ها را در قالب طرح جنگلداری بانه ارائه می دهند.

 

 دکتر احمد ولی پور رئیس پژوهشکده جنگلها و مراتع زاگرس شمالی هم در این نشست با اشاره به اهمیت تلاش‌ها و فعالیت‌های دولت و انجمن های مردمی در زمینه آموزش و ترویج فرهنگ حفاظت از جنگل‌ها، عوامل اجتماعی، اقتصادی، معیشتی و فرهنگی را در ارتباط تنگاتنگ با بهره برداری از جنگل ها و یا حفظ و صیانت از آنها ذکر کرد.

 در این نشست که مدیران جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بانه هم حضور داشتند، دانشجویان به بیان دیدگاه‌ها و سوالات خود در زمینه برنامه‌های شهرستانی برای حفاظت از جنگلها، اقدامات حمایتی در زمینه توسعه جنگل ها، وضعیت اعتبارات استانی و شهرستانی برای اجرای طرح های جنگلداری و برنامه‌های فرهنگی پیش‌رو پرداختند و مسئولان به سوالات آنها پاسخ گفتند.

 گفتنی است شهرستان باید دارای ۱۵۴ هزار هکتار مساحت است که از این مقدار ۱۳۰ هزار هکتار معادل ۸۰ درصد آن را جنگل‌ها پوشانده است.

بازدید [ 156 ]
برچسب ها